zasady archiwizacji

Zasady archiwizacji zdjęć

Dobrze zorganizowane archiwum zdjęć to solidna inwestycja: pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy; świadczy o tym, że szanujesz swoją pracę, nawet jeśli nie jesteś zawodowym fotografem.

Ale żeby tak było, zbiór fotografii musi mieć kilka cech:
• Wyszukiwanie ma być szybkie i skuteczne, tak żeby w ciągu
kilkunastu sekund wśród tysięcy zdjęć znaleźć to jedno konkretne.
• Rozbudowa archiwum ma być łatwe i nie może zabierać czasu.
• Archiwum ma przetrwać wiele lat.

Katalogowanie zdjęć to proces, który może być przyspieszony stosowaniem odpowiednich programów, które są pomocne w robieniu porządków w zdjęciach, znajdujących się na dysku twardym. Pomagają one w segregacji plików, rozdzielaniu plików w folderach i zmienianiu wielu nazw plików na raz.

Najpopularniejsze programy do archiwizacji zdjęć: Picasa, Ashampoo Photo Commander, My Photo Index, FotoOffice 2007 Home, Corel Photo Album, Photo Manager, ACDSee Pro

Ashampoo Photo Commander to rozbudowane i intuicyjne w obsłudze narzędzie do zarządzania kolekcją zdjęć. Aplikacja pozwala w szybki sposób poddać fotografie cyfrowe prostej edycji. Ashampoo Photo Commander posiada również możliwość grupowania i tagowania plików. Program może także tworzyć wirtualne albumy oraz galerie internetowe.

My Photo Index to darmowe narzędzie do zarządzania zbiorami cyfrowych fotografii. Estetyczny, dobrze zorganizowany interfejs użytkownika zapewnia wygodną i łatwą obsługę. Wbudowane plug-iny ułatwiają prezentację zdjęć w popularnych internetowych serwisach z fotografiami, takich jak Facebook, Flickr oraz Pic4u.

Picasa to darmowe i łatwe w obsłudze narzędzie do zarządzania kolekcją fotografii cyfrowych od Google. Aplikacja rozwijana jest od 2004 roku i zdobyła niezwykłą popularność i uznanie wśród użytkowników na całym świecie. Picasa oferuje wiele rozbudowanych funkcji, które pozwolą na podstawową edycję, katalogowanie, a także dzielenie się naszymi zdjęciami w internecie. Program jest intuicyjny w obsłudze i posiada pełną polską wersję językową, dzięki czemu z jego obsługą nie powinni mieć problemu nawet mniej doświadczeni użytkownicy komputera.
Darmowa Picasa automatycznie przeszuka zawartość dysku twardego i przypisze zdjęcia do katalogów, dzięki czemu w szybszy sposób przejrzymy obrazy, a nawet te o których już zapomnieliśmy. Opcja katalogowania fotografii przyda się szczególnie osobom posiadającym bardzo dużą kolekcję zdjęć na komputerze. Picasa posiada również narzędzia do edycji, drukowania oraz opisywania zdjęć. Dzięki aplikacji w wygodny sposób dokonamy prostych modyfikacji zdjęć, takich jak przycinanie, prostowanie, usuwanie efektu czerwonych oczu, czy dodanie tekstu. Ciekawą opcją dostępną w programie Picasa jest Szczęśliwy traf, dzięki której aplikacja automatycznie dokonuje jednoczesną korektę oświetlenia i kontrastu wybranej fotografii. Dodatkowo, Picasa pozwala na dodawanie różnych efektów do zdjęć, jak wyostrzenie, konwersja do sepii lub czerni i bieli, zmiana zdjęcia na cieplejsze, zastosowanie odcienia, nasycenie kolorów i inne.

FotoOffice 2007 Home to darmowa, uproszczona edycja popularnego programu do zarządzania kolekcją zdjęć cyfrowych. Aplikacja umożliwia uporządkowanie naszych zbiorów, pozwala sortować zdjęcia według różnych kryteriów, a także tworzyć albumy tematyczne. Do dyspozycji mamy podstawowe funkcje edycyjne, efekty graficzne oraz na przykład wysyłanie zdjęć przez pocztę e-mail. W odróżnieniu od płatnej edycji programu, wersja Home ma mniejszą funkcjonalność.
Program oferuje także możliwość przesłania fotografii do internetowego albumu Picasa Web Albums. W łatwy sposób możemy tworzyć własne albumy i udostępniać je znajomym, czy szerszej grupie odbiorców w internecie. Dodatkowo, jeśli korzystamy z serwisu Google+, Picasa pozwala na bezpośrednie umieszczanie zdjęć na naszym profilu, czy w wybranych kręgach.

Corel Photo Album 6 to wygodny program do katalogowania zdjęć. Aplikacja zawiera wyszukiwarkę, która automatycznie przeszukuje cały komputer i segreguje znalezione zdjęcia według dat. Korzystając z wbudowanych narzędzi, możemy poprawiać jakość fotografii – ich kolor, kontrast, obrócimy je, przytniemy, zlikwidujemy efekt czerwonych oczu. Do dyspozycji mamy także ciekawe efekty, na przykład możliwość dodawania ramek, podpisów. Wersja działa przez 30 dni. Pełna wersja programu kosztuje około 180 złotych.

Photo Manager 2013 to rozbudowane narzędzie do zarządzania kolekcją zdjęć. Program umożliwia podgląd, edycję, czy drukowanie cyfrowych fotografii zgromadzonych na dysku twardym. Photo Manager 2013 ułatwia organizację naszych albumów – program automatycznie znajduje obrazki na naszym komputerze, usuwa duplikaty i dokonuje wstępnego sortowania.

ACDSee Pro to popularne i zarazem rozbudowane narzędzie do zarządzania posiadanymi zdjęciami. Za pomocą aplikacji uzyskamy możliwość przeglądania, katalogowania oraz edytowania fotografii cyfrowych. ACDSee Pro wyposażony został w moduły do retuszu zdjęć, tworzenia pokazu slajdów (slideshow), archiwizowania zdjęć do postaci pliku ZIP oraz nagrywania zbiorów cyfrowych na nośnikach optycznych CD, DVD i Blu-ray. Do dyspozycji mamy również narzędzia do automatycznego tworzenia albumów i udostępniania ich w internecie, w tym Twitter i Facebook. ACDSee Pro obsługuje przeszło 100 formatów graficznych, jak i pliki RAW.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *