katalogowanie zdjec

Zasady archiwizacji, katalogowania zdjęć

Zdjęcia cyfrowe należy koniecznie przechowywać co najmniej w dwóch kopiach (nie licząc dysku twardego), wtedy nawet jeśli zepsuje się nam komputer, będziemy mogli je odzyskać z archiwizacyjnego CD/DVD.

Najlepiej zainstalować jeden z programów do archiwizacji zdjęć lub zarejestrować się na stronie WWW i tam przesyłać swoje zbiory (koniecznie zaznaczyć dostępność i licencję)
Ogólnie systemy archiwizacji zdjęć mogą być następujące:

1. Automatyczne wyszukiwanie po treści (zawartości) zdjęcia – program musi „umieć” rozpoznawać obrazy, wyszukiwać w nich fragmenty (np. góry) System powinien rozpoznać katalogi/foldery w których są zdjęcia z treścią „góry”. Oczywiście zdjęcia w róznych katalogach i folderach będą miały różną treść np.: „góry Tatry 2008”, „moi rodzice w górach Karkonoszach 1986” itp.
2. Wyszukiwanie według „tagów” zapisanych przez użytkownika wraz ze zdjęciem – program przeszukuje potem pliki zdjęciowe, odczytuje z nich tagi (np. słowo „zima”) i wypisuje wszystkie pliki ze znalezionym słowem – średnio szybkie (dla dużej liczby zdjęć), bo trzeba przeszukać wiele plików i potem porównać słowa kluczowe (tagi)
3. Wyszukiwanie po osobie (właściciel zdjęcia) – wymaga wprowadzenia w pliku EXIFF takich danych . Metoda wymaga zainstalowania bazy danych MySQL. Metoda pozwala na wyszukanie tabel i powiązań (relacji) pomiędzy nimi, a na koniec ręcznego (lub półautomatycznego) wprowadzania do niej danych o zdjęciach.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *