Najczęściej zadawane pytania

Poniżej zawarte są najczęściej zadawane przez Państwa pytania i nasze odpowiedzi na temat skanowania, digitalizacji analogowych obrazów. Wcześniej jednak przedstawiamy kilka ważnych pojęć:

Fotografia tradycyjna (inaczej, chociaż nie do końca poprawnie: fotografia analogowa, w odróżnieniu od cyfrowej) – fotografia w której nośnikiem obrazu są chemiczne materiały światłoczułe (filmy, błony, płyty, papiery itp.).

Negatyw – odwrotność pozytywu, czyli oryginału.

Błona fotograficzna, film fotograficzny lub tylko film (potocznie: klisza fotograficzna) – jeden z podstawowych rodzajów materiałów światłoczułych. Błona fotograficzna jest materiałem płaskim, przezroczystym i elastycznym.

Fotografia monochromatyczna – rodzaj fotografii polegający na utrwalaniu obrazu przy pomocy tylko jednego koloru substancji barwiącej. Najczęściej jest to fotografia czarno-biała, w postaci nieprzetworzonej lub barwiona – np. sepia. Fotografia monochromatyczna, podobnie jak każdy inny rodzaj fotografii, może występować w postaci negatywu, odbitki lub diapozytywu. Pod koniec XX wieku, fotografia monochromatyczna została wyparta z masowej, amatorskiej fotografii przez fotografię barwną (kolorową).

P?
Czy proces digitalizacji wpływa na pogorszenie jakości powierzonym materiałom.
O.
W najmniejszym stopniu nie. Państwa materiały są powierzane profesjonalistom, którzy wiedzą jak obchodzić się z dokumentami. Państwa materiały traktowane są z najwyższą ostrożnością na każdym etapie naszej pracy.
P?
Czy lepszą jakość digitalizacji uzyska się z przeźrocza (negatywu, kliszy fotograficznej, slajdu) czy z odbitki (papierowego, wydrukowanego) zdjęcia.
O.
Przeźrocze jest materiałem źródłowym powstałym przed drukowaniem zdjęcia. Z materiału światłoczułego uzyskuje się lepszą jakość – wyższa rozdzielczość, większa głębia kolorów, tonacja barw, wyrazistość i ostrość.
P?
Przy jakim parametrze dpi są drukowane zdjęcia?
O.
Standardowy druk fotograficzny (czyli taki, jaki wykonują zakłady fotograficzne wywołując zdjęcia) odpowiada rozdzielczości 300dpi. Ponadto wszystkie kolorowe czasopisma są drukowane przy 300 dpi
Przyjmuje się następujące założenia:
Zdjęcie zrobione w rozdzielczości 300dpi – rewelacyjna jakość (ideał)
Zdjęcie zrobione w rozdzielczości 250dpi – bardzo dobra jakość
Zdjęcie zrobione w rozdzielczości 200dpi – dobra jakość
P?
Co to jest parametr Dpi?
O.
Dpi z języka angielskiego (dot per inch) lub rzadziej ppi (point per inch) dosłownie oznacza “kropek na cal” to jest rozdzielczość optyczna. Oznacza ilość punktów na jeden cal (25,4mm). Im wyższa jest wartość dpi tym lepsza jakość zdjęcia.
Rozdzielczość 300dpi pozwala rozróżniać punkty odległe o 0,0846 mm
Rozdzielczość 600dpi pozwala rozróżniać punkty odległe o 0,0423 mm
Rozdzielczość 4800dpi pozwala rozróżniać punkty odległe o 0,00529 mm
Rozdzielczość 9600dpi pozwala rozróżniać punkty odległe o 0,0026 mm
     My skanujemy obrazy z jakością 4800 dpi i 9600 dpi – i są to wartości wybitnie dobrej jakości.
P?
Co oznacza parametr podawany przez Państwa 48 bit?
O.
Bity jest to parametr informujący z jaką głębią jest kodowany obraz.
Głębia bitowa 24 bity oznacza, że dla każdego z podstawowych kolorów RGB (R-czerwony, G-zielony, B-niebieski) skaner rozróżnia 256 jego odcieni. 24 bity = 3 x 8 bitów. Po jednej ósemce dla każdego koloru. A z kolei 8 bitów pozwala zapisać liczbę od 0 do 255.
Z 256 odcieni dla każdego z trzech kolorów RGB można uzyskać ponad 16,7 milionów kolorów wypadkowych, czyli dużo więcej niż jesteśmy w stanie rozróżniać. Tak więc głębia 48 bitowa to już zupełnie teoretyczny parametr bez praktycznego znaczenia w normalnych, amatorskich warunkach, natomiast jest podawany analizie w laboratoryjnych warunkach.
P?
Co oznacza parametr MPix?
O.
Megapiksel (skrót: Mpx, Mpix) to wielkość opisująca liczbę elementarnych punktów matrycy CCD. Przedrostek mega oznacza milion, a zatem jeden megapiksel to jeden milion pikseli odwzorowanych przez matrycę. Jednostka ta jest używana jako parametr obrazujący możliwą wielkość tworzonego obrazu. Ilość megapikseli była najważniejszym chwytem reklamowym producentów. Jednak po przekroczeniu pewnej granicy różnice w rozdzielczości matrycy nie są aż tak istotne, zdecydowanie ważniejsza jest optyka aparatu czy też sama jakość matrycy (np. szumy)
P?
Czy ważny jest parametr rozdzielczość obrazu?
O.
Rozdzielczość obrazu – jeden z parametrów trybu wyświetlania, parametr określający liczbę pikseli zdjęcia wyświetlanych na ekranie komputera. Jest parametrem zależnym od liczby megapikseli dla danego aparatu fotograficznego lub skanera. Im więcej megapikseli posiada aparat, tym większe rozmiary odbitki możemy wykonać.
Dla celów amatorskich będziemy potrzebować aparat, który szczyci się matrycą 3Mpx. W ten sposób zdjęcia wykonane na papierze 10cm x 15cm będą doskonałej jakości. Poniżej tabela format zdjęcia / ilość MPix:

Format zdjęcia

Minimalnie

Optymalnie

10cm x 15cm
(4″ x 6″)
1 Mpx2.2+ Mpx
13cm x 18cm
(5″ x 7″)
1.4 Mpx3.2+ Mpx
20cm x 30cm
(8″ x 10″)
3.2 Mpx7.2+ Mpx

.